Ta strona używa plików cookies.   
Polityka Prywatności    ×
Wczytywanie...

Najczęściej zadawane pytania

Zalety protezy na implantach. Jak wygląda ich zakładanie i dlaczego warto?

Zdecydowanie dobrze jest mieć swoje naturalne zęby, jednak co zrobić, gdy w jamie ustnej zauważamy ich brak? Niegdyś w takiej sytuacji lekarze proponowali pacjentom protezy ruchome, lecz obecnie dzięki rozwojowi stomatologii mogą im zaoferować znacznie trwalsze i wygodniejsze rozwiązania. Jednym z nich są protezy na implantach. Zalety, które charakteryzują tę metodę, sprawiają, że wielu pacjentów się na nią decyduje – i między innymi o tym dzisiaj porozmawiamy.

protezy na implantach zalety

Protezy na implantach – co to jest?

Duża grupa pacjentów obawia się, że przy brakach zębowych będzie musiała korzystać z protez ruchomych, które niestety często przyczyniają się do przykrych dolegliwości – utrudnione spożywanie pokarmów, obtarcia w obrębie jamy ustnej czy uczucie ucisku na dziąsłach to tylko niektóre z nich. Choć ta opcja ma też swoje zalety, mimo to w tym starciu z pewnością wygrywają protezy na implantach, które zrewolucjonizowały świat nowoczesnej stomatologii.

Implant zębowy to specjalna, bardzo mała śrubka, która ma imitować naturalny korzeń zęba. Przejmuje on zatem jego funkcję, a przy tym staje się także podstawą, na której zamocowana zostaje proteza – uzupełnienie protetyczne zastępujące uzębienie, które może zostać wykonane w przypadku całkowitego braku zębów (bezzębie), jak i tylko kilku sztuk. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej proteza może posłużyć pacjentowi przez całe życie.

Protezy na implantach – dlaczego warto?

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak choćby jednego zęba może wpływać na zdrowie jamy ustnej i zgryz. Nieposiadanie większej części uzębienia przekłada się negatywnie już nie tylko na zgryz czy dziąsła, ale i również:

  • stawy żuchwowo-skroniowe,
  • odczuwanie smaków,
  • mowę.

Należy pamiętać, że przy brakach zębowych twarz pacjenta diametralnie się zmienia. Zęby to swoiste „rusztowania”, na których opierają się mięśnie twarzy, tkanka tłuszczowa, a przede wszystkim skóra. W sytuacji, gdy zaczynamy tracić to naturalne podparcie, na twarzy mogą pojawić się niekorzystne dla urody zmiany, które często błędnie przypisywane są procesowi starzenia.

Kolejnym skutkiem bezzębia jest zaburzenie funkcjonalności narządu żucia, uniemożliwiające prawidłowe rozdrabnianie pokarmów. W związku z tym nie jest on właściwie trawiony, co może doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych oraz niedoboru wielu witamin i minerałów.

Protezy całkowite i częściowe osadzone na implantach skutecznie przeciwdziałają tym wszystkim problemom, przywracając praktyczność naturalnego uzębienia, tkanek oraz stawów. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu pacjenci mogą ponownie poczuć się pewnie w swoim ciele. Nie można zaprzeczyć, że nieestetyczny uśmiech pozbawiony zębów znacząco odbija się na ich poczuciu własnej wartości, przez co wycofują się z życia społecznego. Wówczas nie tylko zdrowie fizyczne ulega pogorszeniu, lecz też to psychiczne. Czym jeszcze wyróżnia się proteza na implantach? Zalety i ich dokładne wytłumaczenie opisujemy poniżej!

Protezy na implantach – zalety

Protezy zębowe oparte na implantach w porównaniu do swoich ruchomych odpowiedników przynoszą pacjentom wiele korzyści. Zalety te przekładają się na ich wygodę i komfort, ale i również mają pewnego rodzaju tło terapeutyczne. A teraz postaramy się je szczegółowo omówić!

  • Stabilność i wytrzymałość
    Implanty wykonywane są z m.in. tytanu lub cyrkonu. To materiały, które są biokompatybilne z ludzkim organizmem, zatem nie traktuje ich on jako ciało obce. Ta cecha umożliwia tkankom efektywne zrośnięcie się z implantem, dzięki czemu proteza zyskuje stabilność zbliżoną do tej, jaką mają naturalne zęby. To sprawia, że pacjent nie musi obawiać się ryzyka poluzowania lub wypadnięcia protezy. Protezy mocowane na implantach są odporne na przebarwienia i ścieranie oraz przede wszystkim działanie wysokich temperatur. Takie uzupełnienie protetyczne nie ulega więc odkształceniom i może posłużyć pacjentowi przez bardzo długi czas.
  • Eliminacja problemów z wymową
    Wymieniając zalety protez na implantach, warto także wspomnieć i o tym aspekcie. W przypadku bezzębia (a niekiedy braku nawet jednego bądź kilku zębów) artykulacja niektórych głosek jest praktycznie niemożliwa. Niestety, nie wszystkie protezy pomagają zniwelować to zaburzenie. Dla przykładu, jeśli uzupełnienie ruchome jest odkształcone lub nieodpowiednio dopasowane, to przemieszcza się w jamie ustnej, utrudniając prawidłową artykulację. Protezy stałe natomiast są stabilnie umieszczone we właściwym miejscu, gwarantując właściwe podparcie językowi.
  • Przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej
    To z pewnością jedna z ważniejszych korzyści protezy na implantach. Wielu pacjentom bowiem zależy na tym, aby móc ponownie cieszyć się aromatem swoich ulubionych potraw oraz twardych pokarmów. Ze stałymi protezami jest to możliwe! Należy też zaznaczyć, że ten rodzaj uzupełnień, w przeciwieństwie do ruchomych, nie ma części blokujących podniebienie, dzięki czemu nie zaburza odczuwania smaku. Kolejna kwestia – przeciwdziałanie zanikowi kości. Implant zostaje obrośnięty przez otaczające tkanki kostne, co powoduje, że kościec zyskuje prawidłowego obciążenie. Protezy ruchome nie rozwiązują tego problemu, przez co prędzej czy później i tak dochodzi do zaniku kości. W efekcie proteza zębowa nie leży stabilnie w jamie ustnej i zaczyna się ruszać, przyczyniając się do ogromnego dyskomfortu podczas jedzenia czy mówienia.
  • Estetyczny wygląd przypominający naturalne zęby
    Proteza mocowana na implantach zapewnia wysoce estetyczne odwzorowanie uśmiechu. Jest ona bowiem stworzona z doskonałej jakości materiałów, które idealnie odzwierciedlają naturalną barwę tkanek zębów. Oprócz tego nie ma ona żadnych widocznych elementów mocujących, co sprawia, że nie rzuca się w oczy. Właściwe dopasowanie uzupełnienia do warunków anatomicznych pacjenta gwarantuje mu pełną dyskrecję i przede wszystkim komfort psychiczny.

Jak wygląda leczenie implantologiczne i protetyczne?

Na początek pacjent musi przyjść na wizytę konsultacyjną, na której stomatolog przeprowadza wywiad medyczny, by rozpatrzyć ewentualne przeciwwskazania. Na takim spotkaniu lekarz wykonuje kompleksową diagnostykę – mowa tutaj o takich badaniach jak m.in. tomografia komputerowa (TK).

Jest to niezbędne postępowanie, które pozwala ocenić stan kości szczęki i żuchwy, stawów i zatok szczękowych oraz pomaga zobrazować przebieg nerwów. Dodatkowo badanie to umożliwia sprawdzenie, czy nie są potrzebne inne procedury chirurgiczne lub dołożenie biomateriału, aby było wystarczająco dużo miejsca na przyszły implant. Leczenie implantologiczne dzieli się na trzy etapy, które pokrótce omówimy.

  • ETAP I – wszczepienie implantu
    Jeżeli pacjent kwalifikuje się do zabiegu, na kolejnej wizycie następuje wszczepienie implantów w kość szczęki lub żuchwy. Po tym etapie dochodzi do chwilowej przerwy w leczeniu – filary śrub muszą bowiem zintegrować się odpowiednio z tkankami kostnymi, które je otaczają. Jest to tzw. proces osteointegracji. Wszczepienie jednego implantu trwa od około 20 do 40 minut. Procedura ta zazwyczaj przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, lecz w wyjątkowych przypadkach można zastosować znieczulenie ogólne, zwane inaczej narkozą. Po zabiegu pacjent otrzymuje protezę tymczasową, dzięki czemu może normalnie funkcjonować w trakcie leczenia.
  • ETAP II – odsłonięcie filaru implantu i założenie śruby gojącej
    Gdy wszystkie rany się zagoją, a osteointegracja zostanie zakończona, lekarz odsłania sztuczne korzenie zęba, odkręca śruby zamykające, a następnie wkręca do nich tzw. śruby gojące. Dzięki temu możemy znacznie przyspieszyć proces odtworzenia ciągłości tkanek błony śluzowej przy implantach. Co najważniejsze, to postępowanie umożliwia uformowanie kształtu dziąseł, które zostają przygotowane pod protezę.
  • ETAP III – zamocowanie protezy
    Wreszcie przychodzi czas na finał całego leczenia, czyli zamontowanie protezy. Tutaj warto wspomnieć o tym, jak przygotowuje się takie uzupełnienie. Otóż kiedy specjalista odkręci śruby gojące, wykonuje wyciski lub skan 3D, które są bazą dla technika protetycznego odpowiedzialnego za stworzenie nowego uzębienia.

Proteza na implantach – przeciwwskazania

Niestety nie u wszystkich pacjentów można założyć protezę na implantach. Jakie przesłanki bezwzględnie dyskwalifikują pacjenta z zabiegu?

  • niewyrównana cukrzyca, która powoduje gorsze gojenie się ran,
  • zaawansowana osteoporoza,
  • AIDS,
  • padaczka,
  • zaburzenia krzepliwości krwi oraz inne schorzenia hematologiczne,
  • zaawansowana atrofia zaniku tkanki kostnej,
  • czynne i ostre uzależnienie od substancji psychoaktywnych.

W tych przypadkach polecamy pacjentom protezę ruchomą lub inne metody, które będą dla niego bezpieczne.

Istnieją również przeciwwskazania względne, czyli takie, które po unormowaniu już nie stanowią powodu do niemożności przeprowadzenia procedury. Są to m.in. łagodne choroby przyzębia, próchnica, wady zgryzu czy nieumiejętność zachowania właściwej higieny jamy ustnej.

W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego i protetycznego zawsze omawiamy te czynniki wraz z pacjentem i jeżeli jest to możliwe – leczymy je. W naszej klinice pracują specjaliści z różnych gałęzi stomatologii, którzy współpracują ze sobą, starając się zrobić co w ich mocy, aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Czym jest proteza na implantach?
Implanty to bardzo małe śrubki, które wszczepiane są w miejsca po utraconych korzeniach zębowych. Przejmują one rolę korzeni, stając się jednocześnie podstawą dla protezy, czyli sztucznego uzębienia.
2. Jakie korzyści niosą dla pacjentów protezy zębowe na implantach?
Zalety, które wyróżniają tę metodę to m.in. stabilność, trwałość, przywrócenie funkcjonalności zgryzu oraz estetyczna imitacja naturalnego uzębienia. Warto pamiętać, że brak zębów utrudnia codzienne funkcjonowanie, a dzięki protezom na implantach jesteśmy w stanie wyeliminować przykre skutki bezzębia.
3. Czy istnieją przeciwwskazania do protezy na implantach?
Jednym z powikłań leczenia implantologicznego może być m.in. odrzucenie. Jego przyczyny są różne, a jedną z nich są choroby, takie jak cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, osteoporoza czy AIDS. To właśnie tego typu schorzenia stanowią przeciwwskazania.

Autor artykułu: Lek. dent. Tatiana Mol-Dąbrowska
lekarz dentysta Tatiana Mol-Dąbrowska
Jestem lekarzem dentystą i współwłaścicielką Centrum stomatologii i ortodoncji FRESHmed. Specjalizuję się w protetyce, stomatologii estetycznej, leczeniu zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym, a także w medycynie estetycznej.
Skontaktuj się z nami