Zdecydowanie dobrze jest mieć swoje naturalne zęby, jednak co zrobić, gdy w jamie ustnej zauważamy ich brak? Niegdyś w takiej sytuacji lekarze proponowali pacjentom protezy ruchome, lecz obecnie dzięki rozwojowi stomatologii mogą im zaoferować znacznie trwalsze i wygodniejsze rozwiązania. Jednym z nich są protezy na implantach. Zalety, które charakteryzują tę metodę, sprawiają, że wielu pacjentów się na nią decyduje – i między innymi o tym dzisiaj porozmawiamy.
Duża grupa pacjentów obawia się, że przy brakach zębowych będzie musiała korzystać z protez ruchomych, które niestety często przyczyniają się do przykrych dolegliwości – utrudnione spożywanie pokarmów, obtarcia w obrębie jamy ustnej czy uczucie ucisku na dziąsłach to tylko niektóre z nich. Choć ta opcja ma też swoje zalety, mimo to w tym starciu z pewnością wygrywają protezy na implantach, które zrewolucjonizowały świat nowoczesnej stomatologii.
Implant zębowy to specjalna, bardzo mała śrubka, która ma imitować naturalny korzeń zęba. Przejmuje on zatem jego funkcję, a przy tym staje się także podstawą, na której zamocowana zostaje proteza – uzupełnienie protetyczne zastępujące uzębienie, które może zostać wykonane w przypadku całkowitego braku zębów (bezzębie), jak i tylko kilku sztuk. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej proteza może posłużyć pacjentowi przez całe życie.
Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak choćby jednego zęba może wpływać na zdrowie jamy ustnej i zgryz. Nieposiadanie większej części uzębienia przekłada się negatywnie już nie tylko na zgryz czy dziąsła, ale i również:
Należy pamiętać, że przy brakach zębowych twarz pacjenta diametralnie się zmienia. Zęby to swoiste „rusztowania”, na których opierają się mięśnie twarzy, tkanka tłuszczowa, a przede wszystkim skóra. W sytuacji, gdy zaczynamy tracić to naturalne podparcie, na twarzy mogą pojawić się niekorzystne dla urody zmiany, które często błędnie przypisywane są procesowi starzenia.
Kolejnym skutkiem bezzębia jest zaburzenie funkcjonalności narządu żucia, uniemożliwiające prawidłowe rozdrabnianie pokarmów. W związku z tym nie jest on właściwie trawiony, co może doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych oraz niedoboru wielu witamin i minerałów.
Protezy całkowite i częściowe osadzone na implantach skutecznie przeciwdziałają tym wszystkim problemom, przywracając praktyczność naturalnego uzębienia, tkanek oraz stawów. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu pacjenci mogą ponownie poczuć się pewnie w swoim ciele. Nie można zaprzeczyć, że nieestetyczny uśmiech pozbawiony zębów znacząco odbija się na ich poczuciu własnej wartości, przez co wycofują się z życia społecznego. Wówczas nie tylko zdrowie fizyczne ulega pogorszeniu, lecz też to psychiczne. Czym jeszcze wyróżnia się proteza na implantach? Zalety i ich dokładne wytłumaczenie opisujemy poniżej!
Protezy zębowe oparte na implantach w porównaniu do swoich ruchomych odpowiedników przynoszą pacjentom wiele korzyści. Zalety te przekładają się na ich wygodę i komfort, ale i również mają pewnego rodzaju tło terapeutyczne. A teraz postaramy się je szczegółowo omówić!
Na początek pacjent musi przyjść na wizytę konsultacyjną, na której stomatolog przeprowadza wywiad medyczny, by rozpatrzyć ewentualne przeciwwskazania. Na takim spotkaniu lekarz wykonuje kompleksową diagnostykę – mowa tutaj o takich badaniach jak m.in. tomografia komputerowa (TK).
Jest to niezbędne postępowanie, które pozwala ocenić stan kości szczęki i żuchwy, stawów i zatok szczękowych oraz pomaga zobrazować przebieg nerwów. Dodatkowo badanie to umożliwia sprawdzenie, czy nie są potrzebne inne procedury chirurgiczne lub dołożenie biomateriału, aby było wystarczająco dużo miejsca na przyszły implant. Leczenie implantologiczne dzieli się na trzy etapy, które pokrótce omówimy.
Niestety nie u wszystkich pacjentów można założyć protezę na implantach. Jakie przesłanki bezwzględnie dyskwalifikują pacjenta z zabiegu?
W tych przypadkach polecamy pacjentom protezę ruchomą lub inne metody, które będą dla niego bezpieczne.
Istnieją również przeciwwskazania względne, czyli takie, które po unormowaniu już nie stanowią powodu do niemożności przeprowadzenia procedury. Są to m.in. łagodne choroby przyzębia, próchnica, wady zgryzu czy nieumiejętność zachowania właściwej higieny jamy ustnej.
W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego i protetycznego zawsze omawiamy te czynniki wraz z pacjentem i jeżeli jest to możliwe – leczymy je. W naszej klinice pracują specjaliści z różnych gałęzi stomatologii, którzy współpracują ze sobą, starając się zrobić co w ich mocy, aby zakwalifikować pacjenta do zabiegu.