Wiele osób odczuwa strach związany z leczeniem zębów czy procedurą usunięcia zęba. W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed w Katowicach mamy jednak na to rozwiązanie i jest nim znieczulenie ogólne. Z jego pomocą każdy zabieg wykonamy całkowicie bezboleśnie! Leczenie w narkozie, bo tak powszechnie jest nazywane, wykorzystujemy w stomatologii dziecięcej jak i tej dedykowanej dla dorosłych. Procedury stomatologiczne w narkozie są bezpieczne i przyjemne dla pacjenta. Cały zabieg jest kontrolowany przez lekarza specjalistę anestezjologii, a w tym czasie nasz wyspecjalizowany zespół stomatologiczny przeprowadza zaplanowane leczenie.
Oprócz narkozy oferujemy również inne techniki znieczuleń – komputerowe znieczulenie miejscowe oraz sedację podtlenkiem azotu, czyli tzw. gaz rozweselający. Obie te metody mogą zostać zastosowane zarówno w przypadku najmłodszych pacjentów, jak i tych dorosłych.
Dentysta pod narkozą – co warto wiedzieć o znieczuleniu ogólnym?
Narkozą nazywamy kontrolowane, odwracalne i całkowite wyłączenie świadomości, bólu i odruchów obronnych pacjenta na czas trwania zabiegu. Do jej przeprowadzenia zaangażowane są dwa zespoły: dentysta oraz wykwalifikowany lekarz anestezjolog. Procedura ta przebiega 3-etapowo:
- wprowadzenie do znieczulenia (indukcja),
- podtrzymanie znieczulenia (kondukcja),
- wyprowadzenie ze znieczulenia (wybudzenie).
Każdy ten etap kontrolowany jest przez anestezjologa i jego sztab. Dzięki ich pracy jesteśmy w stanie zachować wysoki poziom bezpieczeństwa podczas zabiegów stomatologicznych – są oni bowiem odpowiedzialni za monitorowanie funkcji życiowych pacjenta oraz jego drożności dróg oddechowych.
Leczenie zębów pod narkozą (Katowice) – czy jest ono bezpieczne?
Warto pamiętać, że jest to procedura inwazyjna, dlatego też istnieje ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, które przeważnie szybko ustępują. Zaliczamy do nich m.in.:
- zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- bóle gardła,
- uczucie zimna.
W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed zachowujemy wszystkie standardy medyczne, aby ograniczyć do minimum ryzyko pojawienia się powikłań u pacjenta. W tym celu m.in. przeprowadzamy z nim dokładny wywiad oraz kierujemy go na niezbędne badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i tym samym zakwalifikować go do leczenia pod narkozą.
Znieczulenie ogólne – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do zastosowania znieczulenia ogólnego są, m.in.:
- brak zgody lekarza na przeprowadzenie znieczulenia ogólnego,
- ostre infekcje dróg oddechowych,
- nieustabilizowane choroby przewlekłe (np. choroba nadciśnieniowa, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek, wątroby, padaczka z częstymi napadami);
- choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia,
- udokumentowane reakcje uczuleniowe na przyjmowane leki i środki medyczne używane podczas znieczulenia,
- wrodzone choroby metaboliczne zagrażające niewydolnością układu oddechowego lub krążenia po podaniu środków znieczulenia ogólnego.
Znieczulenie komputerowe (Katowice)
Odczuwasz lęk przed strzykawką i igłą? W naszym gabinecie stomatologicznym mamy też na to sposób – znieczulenie komputerowe zęba The Wand. W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed podanie znieczulenia może odbyć się bez igły, zastrzyków, bólu i stresu. Standardowe metody zamieniliśmy na innowacyjną technologię The Wand z USA.
Na czym polega znieczulenie komputerowe? Otóż lekarz podaje pacjentowi płyn znieczulający podczas leczenia zębów. Choć to stomatolog aplikuje preparat, to komputer steruje tym, aby dostarczona została odpowiednio dobrana dawka, a także, by była ona zaaplikowana pod optymalnym ciśnieniem. Parametry znieczulenia dobiera na podstawie m.in. sprężystości tkanek pacjenta. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć uczucia ich rozparcia, natomiast sama substancja lepiej się rozprowadza i wchłania.
Znieczulenie komputerowe u dentysty dedykowane jest przede wszystkim tym pacjentom, którzy obawiają się tradycyjnych strzykawek. Oprócz tego to rozwiązanie świetnie sprawdza się u osób, które nie tolerują uczucia rozparcia oraz późniejszego odrętwienia – a to dość charakterystyczne dla klasycznych metod aplikacji środka przez strzykawkę z igłą.
Znieczulenie zęba komputerowe – czy boli?
Urządzenie ma kształt długopisu, co sprawia, że pacjent nie jest narażony na widok strzykawki, który często wzbudza niepokój. Moment podania preparatu jest praktycznie niewyczuwalny, ponieważ cały proces odbywa się pod kontrolą komputera i stomatologa. Ponadto pacjent może uśmiechać się, jeść i pić od razu po zakończeniu zabiegu, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych metod wykonywania znieczulenia.
Gaz rozweselający – dentysta, Katowice
Sedacja podtlenkiem azotu to metoda minimalizowania strachu, stresu i bólu mogącego wiązać się z wizytą u dentysty. Sedacja działa przeciwbólowo w bardzo niewielkim stopniu. Jej podstawową funkcją jest znoszenie strachu. Cieszy się popularnością ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo. Dzięki niej, pacjenci w dużo mniejszym stopniu odczuwają stres związany z zabiegiem stomatologicznym. Leczenie z gazem rozweselającym w naszym Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed stosujemy u naszych małych pacjentów od 3 roku życia, jednak nie jest to metoda zarezerwowana wyłącznie dla dzieci.
Gaz rozweselający sprawdza się doskonale w przypadku osób dorosłych, którzy cierpią na dentofobię. Z jego pomocą redukujemy poziom stresu, pacjent staje się zatem zrelaksowany, a my możemy przystąpić do działania. Podczas procedury pacjent zachowuje świadomość, przez co cały czas utrzymywany jest z nim kontakt.
Leczenie zębów u dzieci pod narkozą
Najmłodsi pacjenci bywają nadpobudliwi, a dodatkowo ciężko znoszą ból, szczególnie ten, który występuje przy leczeniu stomatologicznym. Ponadto niepokój w nich wzbudza często sam dźwięk narzędzi oraz widok zespołu lekarskiego. Z tego powodu niekiedy jedynym słusznym wyjściem jest narkoza bądź też ewentualnie gaz rozweselający. Dentysta dziecięcy podejmuje decyzję, która z tych metod będzie najefektywniejsza i oczywiście nie zaszkodzi dziecku.
Narkoza przeprowadzana, a następnie kontrolowana jest przez lekarza specjalistę anestezjologii. Są oni odpowiedzialni za ciągłe monitorowanie m.in. funkcji życiowych malucha, takich jak tętno, ciśnienie oraz saturacja. Preparaty i ich stężenie dobieramy indywidualnie pod względem m.in. wieku dziecka, wagi oraz jego stanu zdrowotnego. Kiedy leczenie stomatologiczne się zakończy, wówczas maluch ma chwilę dla siebie, aby się całkowicie dobudzić. Proces ten również kontroluje lekarz anestezjolog.
Inne znieczulenia dla dzieci
Jakie jeszcze techniki wykorzystuje nasz dziecięcy dentysta? Gaz rozweselający i znieczulenie komputerowe to główne takie metody, których używają nasi specjaliści. Sedacja wpływa na komfort leczenia u małych pacjentów, często zdarza się, że po podaniu gazu pacjent przenosi się do krainy marzeń sennych. Dodatkowo szczególną atrakcją dla maluchów jest możliwość wyboru zapachu maseczki do sedacji. Znieczulenie komputerowe zęba u dziecka natomiast dzięki swojej specyfice, nie wzbudza u niego takiego strachu jak tradycyjna strzykawka. Niemniej jest ono dedykowane dzieciom, które są oswojone z wizytami u stomatologa i nie obawiają się leczenia, ani też żadnych instrumentów używanych w czasie trwania procedury.
Leczenie zębów pod narkozą, Katowice – bez bólu, stresu i nerwów
Usuwanie zębów czy leczenie kanałowe bywają dla niektórych pacjentów przykrym doświadczeniem, zwłaszcza jeżeli cierpią na lęk przed dentystami. Na szczęście obecnie do każdego zabiegu stomatologicznego jesteśmy w stanie użyć znieczulenia miejscowego lub w razie konieczności – ogólnego, o którego zastosowaniu decyduje anestezjolog i dentysta. Znieczulenie, niezależnie od jego rodzaju, jest niezwykle pomocnym narzędziem w terapii i jeśli mamy taką możliwość, to warto z niego korzystać.
Zachęcamy do skontaktowania się z naszą recepcją w celu umówienia wizyty konsultacyjnej, na której wspólnie ustalamy indywidualny plan leczenia oraz omawiamy, jakie metody znieczuleń będą bezpieczne dla pacjenta.