Ta strona używa plików cookies.   
Polityka Prywatności    ×
Wczytywanie...


CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA KATOWICE

  • chirurgia stomatologiczna Katowice

Czym jest chrirugia stomatologiczna?

Jest nieodłączną dziedziną stomatologii w zespołach interdyscyplinarnych. Jej celem jest usuwanie ognisk, stanu zapalnego, rekonstrukcja i regeneracja tkanek oraz przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego i ortodontycznego.

Chirurgia jest nieodłączną dziedziną stomatologii w zespołach interdyscyplinarnych. Jej celem jest usuwanie ognisk, stanu zapalnego, rekonstrukcja i regeneracja tkanek oraz przygotowanie pacjenta do leczenia protetycznego i ortodontycznego. Choć tego typu zabiegi wydają się straszne, to wcale nie muszą takie być! Priorytetem jest znalezienie doświadczonego i empatycznego stomatologa, który współpracując z pacjentem, zrozumie jego obawy i dobierze odpowiednią metodę terapii.

Warto zaufać profesjonalistom, a tacy są częścią zespołu Centrum Stomatologicznego i Ortodontycznego FRESHmed, oferującego szeroki zakres usług chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Wszystkie procedury przeprowadzane są w przyjaznej atmosferze przez sztab ekspertów, który ze szczególną troską podchodzi do samopoczucia pacjentów oraz skuteczności zabiegów.

Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Obszarem działania dla lekarza nie jest zatem samo uzębienie, a również dziąsła, kości, wędzidełka oraz zatoki. Ta dziedzina jest niezwykle istotna w całej stomatologii, ponieważ nie tylko eliminuje pewne dolegliwości, ale i także przygotowuje do dalszego leczenia protetycznego, implantologicznego czy ortodontycznego. To z kolei sprawia, że inny dentysta może uzyskać skuteczny i estetyczny rezultat, minimalizując jednocześnie ryzyko powikłań.

Chirurgia stomatologiczna (Katowice) – jakie zabiegi wykonujemy?

  • Usuwanie zębów.
  • Usuwanie zębów zatrzymanych.
  • Wszczepianie mini zakotwień ortodontycznych.
  • Resekcja wierzchołków korzeni zębów.
  • Hemisekcja.
  • Podcięcie wędzidełek wargi i języka.
  • Plastyka połączeń i przetok ustno-zatokowych.
  • Odbarczanie ropni.

Chirurgiczne usuwanie zębów – na czym polega?

Procedura usuwania zębów polega na nacięciu dziąsła i odparowaniu zęba od otaczających go tkanek. Przeprowadza się ją w znieczuleniu, dzięki któremu pacjent praktycznie nie odczuwa żadnego bólu. Korzystając z wiertła, lekarz redukuje warstwę kości, która otacza ząb, a następnie wyjmuje go z zębodołu, używając specjalistycznych narzędzi. Na powstałą ranę zakłada się kilka szwów, które należy zdjąć po około 7-10 dniach.

Wskazaniami do tego zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej są, m.in.:

  • Zapalenie miazgi i tkanek twardych.
  • Niedrożność kanałów.
  • Niedostateczna ilość tkanek zęba do odbudowy.
  • Stany chorobowe przyzębia.
  • Nawracające stany zapalne tkanek przyzębia.
  • Korzenie zęba poza zębodołem.
  • Złamania lub pęknięcia zębów.
  • Leczenie ortodontyczne.

W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed przeprowadzamy chirurgiczne usuwanie zęba lub zębów, które wymagają pozbycia się ich z jamy ustnej w wyniku przebiegu wszelakich schorzeń i nieprawidłowości, np. zatrzymania.

Chirurgiczne usuwanie ósemek (Katowice)

Zabieg ten jest jednym z najczęściej wykonywanych w chirurgii stomatologicznej. Zęby te bowiem wyrastają u większości pacjentów. Są one pozostałościami po naszych przodkach, którzy potrzebowali ich do żucia twardych pokarmów. Niemniej obecnie są one nam zbędne czynnościowo i nierzadko przyczyniają się do wielu przykrych dolegliwości.

Wskazaniami do usuwania ósemek w Katowicach w Centrum Stomatologii i Ortodoncji są, m.in.:

  • planowane rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, jeśli pozostawienie ósemek może spowodować trudności;
  • nieprawidłowe ustawienie lub wyrzynanie się ósemek,
  • próchnica zębów trzonowe i brak możności ich wyleczenia.

Kiedy przeprowadza się podcięcie wędzidełka?

Wędzidełka znajdujące się w jamie ustnej pełnią bardzo ważną funkcję – dzięki nim możemy wykonywać ruchy warg i języka. Niekiedy zdarza się, że te niewielkie fałdy błony śluzowej nie są wykształcone prawidłowo, co w konsekwencji prowadzi do różnego rodzaju powikłań, takich jak recesja dziąseł, a dalej do rozchwiania i wypadania zębów. Ponadto pacjenci mają również problem z właściwą artykulacją niektórych głosek czy odpływem śliny. Z tego też względu, jeżeli lekarz zdiagnozuje wadę anatomiczną wędzidełka o dużym nasileniu, zaleca jego podcięcie.

W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed chirurg stomatolog wykonuje:

  • podcięcie wędzidełka wargi,
  • podcięcie wędzidełka języka.

Te dwie procedury przeprowadzamy w znieczuleniu.

chirurg stomatolog katowice

Leczenie przetok, czyli plastyka połączeń ustno-zatokowych – czym jest?

Plastyka ta obejmuje zamknięcie połączeń między zatoką szczękową a jamą ustną, powstałego po ekstrakcji zęba, którego korzenie anatomicznie położone były w obrębie zatoki. Do takiego zjawiska dochodzi często także przez ekstrakcję zębów ze zmianami okołowierzchołkowymi, które w efekcie doprowadziły do uszkodzenia kości lub błony śluzowej w ścisłym sąsiedztwie z zatoką szczękową. Ta nieprawidłowość jest więc jednym z powikłań po usuwaniu zębów. Pojawienie się przetoki nie tylko prowadzi do dyskomfortu podczas jedzenia i spożywania posiłków, ale też stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta, ponieważ w zatoce szczękowej zaczyna rozwijać się stan zapalny.

Plastykę przeprowadza się zazwyczaj wówczas, gdy przetoka mierzy więcej niż 2 mm. Procedura polega na nacięciu płata śluzówkowo-okostnowego, który następnie przemieszcza się w taki sposób, aby przykryć miejsce połączenia ustno-zatokowego.

Odbarczanie ropni zębów i dziąseł – przebieg leczenia

Ropnie rozwijają się najczęściej na skutek zaawansowanych zmian próchniczych, które powodują zapalenie miazgi oraz jej nieodwracalną martwicę. Ponadto ich przyczyną są wieloletnie zaniedbania higieny jamy ustnej, co w efekcie prowadzi do nagromadzenia się dużej ilości płytki nazębnej w okolicach przyzębia. Istotną rolę odgrywają również choroby współistniejące, takie jak m.in. cukrzyca, osłabienie układu immunologicznego, zapalenie jelit lub choroby naczyń krwionośnych. Całe szczęście nowoczesne gabinety oferują pacjentom zabiegi, które umożliwiają zlikwidowanie tychże zmian – w tym i Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed.

Nacięcie ropnia zęba

Ze względu na nasilenie symptomów chorobowych wyróżnia się trzy rodzaje ropni zębowych.

  • Ropień okołowierzchołkowy – pierwsza faza tego schorzenia, w której stan zapalny zajmuje jedynie tkanki okołowierzchniowego.
  • Ropień podokostnowy – najostrzejsza faza zapalenia, sprawiająca, że wysięk ropny przedostaje się przez kość wyrostka zębodołowego i dochodzi do odwarstwienia okostnej.
  • Ropień podśluzówkowy – wysięk ropny przebija się przez kość wyrostka zębodołowego i okostną pod błonę śluzową.

W przypadku pierwszego defektu celem chirurga stomatologicznego jest usunięcie nerwów oraz miazgi i zainfekowanego miąższu wewnątrz kanałów w korzeniu albo korzeniach uzębienia, poprzez tzw. leczenie kanałów z zakażoną miazgą. Jeśli zmiana rozwinie się do stadium podokokostnowego lub podśluzówkowegoto, niezbędne jest wykonanie nacięcia, dzięki któremu wydzielina będzie mogła swobodnie wypłynąć, aż do wygojenia. Czasem stomatolog decyduje się na założenie drenu lub sączka w ropniu, by nie doszło do zamknięcia odpływu ropy i tym samym – nawrotu choroby.

Nacięcie ropnia dziąsła

W przypadku tej dolegliwości dentysta przedziurawia tkankę miękką dziąsła, aby osuszyć zakażenie. Niekiedy w miejscu defektu trzeba umieścić sączek. Jest to przedmiot służący do stałego odprowadzania treści, który nie dopuszcza do całkowitego zamknięcia się rany. Następnie lekarz zakłada szwy, a po okresie rekonwalescencji usuwa je wraz z sączkiem. Bardzo ważne jest wyeliminowanie przyczyny ropnia, wykonując m.in. skaling głęboki. Jeżeli zmiana ma zaawansowaną postać, często konieczne jest nacięcie skóry twarzy w celu ewakuacji zgromadzonej pod nią ropy.

Chirurgia stomatologiczna w FRESHmed – wieloletnie doświadczenie połączone z pasją

W naszym gabinecie zabiegi z zakresu chirurgii przeprowadza sztab zawodowców, którym zależy na satysfakcji i zadowoleniu pacjentów. W Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed wykonujemy różnego rodzaju procedury – od hemisekcji, poprzez usuwanie zębów mądrości, aż do plastyki przetok. Zapraszamy do kontaktu z naszą recepcją – wspólnie ustalimy dogodny dla Ciebie termin wizyty.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG?
Obszar działania chirurga stomatologicznego obejmuje nie tylko zęby ale również kości. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologicznego należy: usuwanie zębów (w tym zębów mądrości), wszczepianie implantów, resekcje korzeni zębów. Chirurg stomatologiczny posiada rozległą wiedzę z anatomii, stomatologii ogólnej, chorób części miękkich i twardych twarzoczaszki.
2. Czy zabieg podcięcia wędzidełka jest bolesny?
W naszej klinice zabieg ten jest przeprowadzany całkowicie bezboleśnie przy użyciu lasera diodowego Lasotronix Smart M Pro. W niektórych przypadkach, u wrażliwych pacjentów, podajemy nieznaczną ilość znieczulenia miejscowego, jednak dzięki innowacyjnemu działaniu zarówno zabieg jak i gojenie przebiega w sposób komfortowy. Zabieg trwa bardzo krótko i można po nim wykonywać zwyczajowe codzienne czynności. Pokarmy można spożywać już po 2 godzinach od zabiegu. Ważne jest aby po zabiegu wykonywać sumiennie ćwiczenia zalecone przez naszych specjalistów. Gojenie miejsca po zabiegu laserowym jest bardzo szybkie i przebiega bezboleśnie, trwa około 2 tygodnie.
3. Co to jest resekcja korzenia?
Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg, który polega na chirurgicznym odcięciu fragmentu korzenia zęba oraz zabezpieczeniu wierzchołka specjalnym materiałem stomatologicznym. Zabieg wykonywany jest w przypadku zębów z rozległym stanem zapalnym wokół wierzchołka korzenia, w których leczenie endodontyczne lub powtórne leczenie endodontyczne (reendo) nie przyniosło oczekiwanych efektów w postaci eliminacji ogniska zapalnego. Resekcja przeprowadzana jest również w przypadkach nieprawidłowej budowy anatomicznej zęba uniemożliwiającej przeprowadzenie skutecznego leczenia kanałowego. Zabieg resekcji wierzchołka korzenia często pozwala uratować ząb, który ze względu na rozległy stan zapalny kwalifikowałby się do usunięcia.
4. Jak przygotować się do ekstrakcji ósemek lub innego zabiegu wykonywanego przez chirurga stomatologa?
Przed zabiegiem stomatolog zleci wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które pozwoli na dokładną ocenę położenia zęba. Umawiając termin usunięcia zęba lub zębów mądrości warto zarezerwować sobie czas na dojście do siebie po zabiegu i ewentualną kontrolę w przypadku powikłań. Największy obrzęk występuje z reguły w 2-3 dobie po zabiegu. Przed zabiegiem nie należy pić alkoholu, ponieważ może on obniżać skuteczność środków znieczulających. Nie zaleca się także zażywania Nospy i innych środków o działaniu rozkurczowym. Palacze powinni powstrzymać się od papierosów przez co najmniej 12 godzin od usunięcia zęba. Palenie może doprowadzić do powikłania w postaci suchego zębodołu. Przed zabiegiem należy zjeść lekkostrawny, pożywny posiłek. Nie wolno przychodzić do dentysty na czczo, ponieważ po zabiegu chirurgicznym nie można jeść przez kilka godzin.
5. Jak dbać o ranę po ekstrakcji?
Tuż po wyrwaniu zęba w zębodole tworzy się skrzep, który stanowi naturalny opatrunek dla rany. Na ranę mogą być założone szwy. W pierwszych dniach po zabiegu należy dbać o to, aby skrzep pozostawał w dziąśle nienaruszony. Nie wolno płukać rany po usuniętym zębie, ponieważ wypłukanie skrzepu może odsłonić kość narażając ją na dostęp bakterii. Należy unikać jedzenia gorących posiłków, a także gryzienia stroną, po której został usunięty ząb. W złagodzeniu obrzęku, jaki może się pojawić po ekstrakcji, pomoże zimny okład na policzek.