Do odbudowy lub pokrycia zębów wykorzystujemy materiał kompozytowy. Aplikujemy go bezpośrednio lub przenosimy ze specjalnej, wcześniej przygotowanej szyny. W Katowicach bonding wykonuje nasze Centrum Stomatologii i Ortodoncji w Katowicach. Na wizytę można umówić się wygodnie telefonicznie lub mailowo – serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Na czym polega bonding zębów?
Bonding to pokrycie, nadbudowa lub odbudowa zęba za pomocą materiału kompozytowego na bazie żywic (takiego, jaki stosuje się również do klasycznych wypełnień ubytków). Kompozyt wiąże się ze szkliwem na powierzchni zębów, dlatego wystarczy je oczyścić lekko ściernym materiałem. Bonding możemy wykonać tylko na jednym zębie (który np. się ukruszył) bądź na wszystkich zębach w odcinku przednim (wyrównać je lub wybielić).
Ponieważ nie ingeruje w tkanki zęba, bonding jest zupełnie bezbolesny.
Kiedy wykonujemy bonding?
Bonding wykonujemy na zdrowych zębach, które wymagają tylko drobnej odbudowy lub poprawy ogólnej estetyki. Materiałem kompozytowym możemy uzupełnić nieduże uszkodzenia mechaniczne (pęknięcia, ukruszenia) i ubytki szkliwa. Za jego pomocą także po prostu poprawiamy wygląd zębów: usuwamy przebarwienia, wyrównujemy ich rozmiary i kształty czy wypełniamy niewielką diastemę.
Bonding służy jednak do korygowania tylko drobnych problemów – odbudowa zębów z większymi defektami wymaga już zastosowania innych rozwiązań, m.in. licówek porcelanowych lub wkładów i nakładów onlay/inlay. Nie jest również jedyną metodą wybielania zębów – świetnie sprawdza się także lampa ZOOM, a do zabiegu nie ma wielu przeciwwskazań. Czasem też zęba nie da się uratować i potrzebne są już korony ceramiczne. Zawsze doradzamy naszym pacjentom najlepsze rozwiązanie, a dzięki szerokiej ofercie każdemu pomożemy odzyskać szeroki uśmiech i komfort życia.
Bonding zębów możemy wykorzystać do poprawy estetyki w okresie przejściowym przed założeniem licówek porcelanowych. Jest także szansą na piękny uśmiech dla pacjentów, którzy mają mniejsze możliwości finansowe lub nie chcę ingerować w naturalną strukturę zębów. Dobrze sprawdza się ponadto do ostatecznej korekcji estetyki po leczeniu ortodontycznym.
Jakie są zalety bondingu?
- To metoda nieinwazyjna – bez oszlifowania szkliwa zębów. Materiał nakładamy na powierzchnię zębów, a przygotowanie do zabiegu ogranicza się wyłącznie do ich dokładnego oczyszczenia. To duża zaleta w stosunku do licówek porcelanowych, które wymagają już nieodwracalnej ingerencji w strukturę zębów. Zabieg jest szybki i zupełnie bezbolesny.
- Licówki kompozytowe są znacznie tańsze niż porcelanowe. Bonding zęba kosztuje od 900 złotych, a licówki porcelanowe ponad dwa razy tyle, bo od około 2200 złotych. Kompozyt łatwo jest nabudować czy skorygować, a tym samym możemy sprawnie naprawić ewentualne uszkodzenia. Jeśli pacjent dba o nienaganną higienę jamy ustnej, może przedłużyć trwałość bondingu.
- Bonding zapewnia wysoką estetykę w stosunku do ceny. Wykonując bonding na całym odcinku przednim, możemy zadbać o śnieżnobiały kolor zębów. Przy pojedynczych pracach dopasowujemy materiał do naturalnego uzębienia, tak aby uzupełnienia nie były widoczne. Ładny i naturalny efekt bondingu zasadza się jednak na doświadczeniu i zmyśle estetycznym lekarza stomatologa, dlatego warto wybrać gabinet specjalizujący się w stomatologii estetycznej.
Jakie są wady bondingu?
- Niższa trwałość w stosunku do licówek porcelanowych. Trwałość bondingu szacowana jest na około 2–5 lat. Licówki ceramiczne posłużą dłużej, bo co najmniej dekadę. Kompozyt przebarwia się, odkłada się na nim również płytka (tak jak na naturalnych zębach) – stąd wciąż konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i profesjonalne zabiegi higienizacyjne.
- Wąskie zastosowanie w porównaniu z licówkami porcelanowymi. Bonding rozwiązuje wyłącznie niektóre problemy estetyczne (np. usunięcie przebarwień, wypełnienie ubytku szkliwa) i nie u każdego pacjenta może się sprawdzić. Warto więc wybrać się do kliniki, która oferuje także inne zabiegi stomatologii estetycznej i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.
- Wybór między bondingiem a licówkami porcelanowymi warto przemyśleć. Ten drugi zabieg jest bardziej inwazyjny i droższy, ale zapewnia najlepszy, niezwykle naturalny efekt estetyczny i wieloletnią trwałość. Licówki ceramiczne nie przebarwiają się i służą nawet przez kilkanaście lat.
Jakie są przeciwwskazania do bondingu?
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do bondingu są nieleczona próchnica oraz choroby przyzębia – trzeba je najpierw opanować (to samo dotyczy również licówek ceramicznych). Do względnych przeciwwskazań zaliczamy zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych, chorobę okluzyjną i bruksizm (zgrzytanie zębami). Te schorzenia prowadzą do ścierania się zębów, więc obniżają trwałość bondingu. Możemy jednak go wykonać przy równoczesnym wdrożeniu leczenia zaburzenia, np. specjalnej szyny relaksacyjnej.
W naszym Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed świadczymy całościową opiekę nad pacjentami: od leczenia zachowawczego, endodontycznego i periodontologicznego, przez zabiegi estetyczne, aż po implantologię i protetykę. Doradzamy najlepsze rozwiązania i przeprowadzamy przez cały proces leczenia aż do momentu, gdy nasz pacjent jest w pełni zadowolony ze swojego uśmiechu.